HTC освен асоциирани като марка произвеждаща „умни“ телефони, е може би бранда, с който свързваме появата и възхода на операционната система на Google – Android. А именно от както започнаха да налагат новата операционна система и да завземат пазари, някак в страни останаха усилията им по отношение моделите с QWERTY клавиатура. Да, Adnroid не е за телефони с хардуерна клавиатура, ще кажете вие. Какво обаче би могъл да предложи обаче на бизнеса едно подобно съчетание? Определено моделът HTC Desire Z ще може да отговори на въпроса ни.
HTC Desire Z е първият модел на компанията, след период от поне година затишие, който се появява с хардуерна клавиатура. Нека направим кратък преглед на основните предимства на Desire Z:
Сред недостатъците на модела са :
Не залагайте големи надежди на пакетажа. Типично спартански – задължителните ръководства, слушалки, зарядно, USB кабел и 8GB microSD карта памет.
HTC Desire Z със сигурност създава усещане за солидност. Солидност, която за мнозина ще е дори в излишък предвид теглото от 180гр. Desire Z при габарити 119 x 60.4 x 14.2 мм ще ви накара сериозно да обмислите в кой джоб да го пъхнете, но не позволявайте това да ви заблуди. Моделът определено стои стабилно в ръката и създава усещането за балансираност.
Името на модела идва от спецификата на отваряне на слайда. Всъщност ако трябва да сме коректни механизма не е точно слайд. При избутване горната част на корпуса се приплъзва, повдига (виж снимката), след което „ляга“ обратно на мястото си. Плавно, леко и без нужда от допълнително усилие.
S-LCD дисплеят определено е по-добър и като контраст и като ъгъл на виждане спрямо LCD дисплейте, но лично за мен е разочарование решението на HTC да се спрат на подобен тип. Меко казано несериозно ми се струва да пускаш на пазара модел като Desire Z, който определено е насочен към бизнес потребителите, а ценовият му клас е всичко друго, но не и нисък и да разчиташ да се бори с конкурентите си ползващи AMOLED, Super AMOLED или Retina дисплея на Apple. Просто няма шанс!
Потребителският интерфейс предлага избор между седем различни екрана, на които можете да изведете приложения или добавки, с които Desire Z разполага в изобилие. Допълнително можете да персонализирате телефона си с помощта на шестте „сцени“ според различните режими на работа на устройството. По този начин имате възможност лесно и бързо да превключите между режим „бизнес“ към „медия“ или „персонален“.
Подредбата на икони в основното меню е същата като при останалите модели на компанията. Имате опция да избирате кои добавки да ползвате на основния си екран, а самите добавки позволяват допълнително персонализиране по вид, изглед и размер. Като пример мога да дам часовника, който разполага с дванадесет различни изгледа.
Една от промените внесени в интерфейса е тази при лентата за известия. Там вече се визуализират последните ползвани приложения, като по този начин лесно и бързо можете да превключвате между тях.
HTC Desire Z изненадва със бързината си на рестартиране. Презареждането отнема значително по-малко време от колкото сме свикнали да виждаме при предходни модели. Ако обаче сте сваляли батерията, казаното по-горе не важи. Важно е да се отбележи, че ако сте правили нещо, да кажем преглеждали страница, след рестарта можете да продължите работата си – отваряйки браузера ще ви бъде заредена страницата, която последно сте преглеждали.
Телефоният бележник е една от опциите, с които сме така свикнали, че рядко им обръщаме внимание. При HTC Desire Z нещата не стоят по този начин. Указателят е интегриран със социалните мрежи, а показването на контакт е повече от подробно. На основният таб се визуализира име, номер, мейл и тн, на вторият всички съобщения получени от този абонат, третият мейлите пристигнали от този човек, следващият ще ви покаже всички ъпдейти на абоната във Facebook и последният снимките му от социалната мрежа или Flickr.
Не може да се каже, че по отношение на мейл клиенти или галерия със снимки HTC Desire Z ще ви предложи нещо, което не сте виждали до сега в предшествениците му. Можете да управлявате мейл акаунтите си или през стандартното Gmail приложение или стандартното HTC приложение за мейли. Галерията със снимки запазва познатият вече принцип, като основното е в лекотата, с която можете да споделяте изображения както с приятели, така и в социалните мрежи.
HTC Desire Z се представя повече от добре когато говорим за качество на звука. Всъщност много по-добре от Desire HD…
Не знам защо, но явно в HTC някой смята, че 5 мегапиксела е повече от достатъчно за телефон и по тази причина камерата и в HTC Desire Z е такава. Качеството, което ще ви предложи е добро, а максималната резолюция на снимане е 2592х1944 пиксела. Камерата на Desire Z предлага автофокус, геотагинг както и разпознаване на лица.
Както всички модели на HTC и този е отлично подготвен от страна различни свързаности. GSM/GPRS/EDGE, 3G със скорост на сваляне 14.4Mbps и такава на качване 5.76Mbps през HSPA, Wi-Fi b/g/n, поддръжка на DLNA и Bluetooth 2.1 са сред възможностите ви на избор за свързаност. Интересна опция тук е HTC Portable Hotspot, която превръща Desire Z в WiFi HotSpot и ви позволява да свържете до 8 устройства, полсвайки телефона си като безжичен рутер.
Браузъра е отличен – бърз и с поддръжка на Flash 10.1. Все пак това е една от промените направени в Andoird 2.2 Froyo.
И накрая за да обобщя – HTC Desire Z е наистина стилен телефон. Металните детайли ползвани в корпуса, големият 3.7 инча дисплей са само част от преимуществата му. Моделът работи отлично с Android 2.2 Froyo и в комбинация с Sense UI предлага отлично потребителско изживяване.
Ако обаче единствената причина да се вгледате в Desire Z е QWERTY клавиатурата, то бих препоръчал да обмислите и преразгледате решението си за покупка. На пазара има модели, които могат да ви предложат сходни възможности, но на по-ниска цена. Става дума за Nokia C6, Sony Ericsson Vivaz Pro, които могат да бъдат ваши за доста по-ниска цена. Въпреки това, ако идеята зад подобна покупка не е просто телефон за съобщения, то HTC Desire Z в комбинация с Android 2.2 ще ви предложи както бързина на работа, така и възможност за управление на задачите, разнообразие от забавления и удобен достъп до интернет. Да, S-LCD дисплея е леко разочарование на фона на качественото изпълнение на модела, но е сред нещата, които ще ви се наложи да приемете. Цената от 530-550 евро със сигурност ще ограничи кръга на потенциални потребители, което едва ли според мен ще попречи на успеха на HTC Desire Z.
Харесва ли ви това, което четете тук? Абонирайте се с RSS фийд или направете безплатен абонамент по е-мейл, за да получавате първи информация за всички мой най-нови материали.